Kościół Matki Bożej w Raciborzu

Kościół Matki Bożej w Raciborzu – rzymskokatolicki kościół parafialny i sanktuarium maryjne w Raciborzu, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Racibórz diecezji opolskiej. Mieści się przy ulicy Jana Pawła II, w dzielnicy Nowe Zagrody.

Jest to najstarsze sanktuarium maryjne na Górnym Śląsku. Pierwszy kościół drewniany został zbudowany w 1432 roku. Obecna świątynia murowana, posiadająca dwie wieże, została wybudowana w stylu barokowym w latach 1723-1736. Kościół konsekrował biskup Eliasz Sommerfeld w dniu 25 września 1736 roku. Przedmiotem kultu religijnego i cennym zabytkiem jest cudowna ikona Matki Bożej o wymiarach 77 na 120 cm, namalowana na drewnie, pochodząca z przełomu XVI i XVII stulecia. W kompozycji i stylu jest to kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Z okazji 500-lecia istnienia świątyni w dniu 27 sierpnia 1932 roku ikona Matki Bożej została ukoronowana przez kardynała Adolfa Bertrama[1]. Korony poświęcił papież Jan Paweł II. Ikona jest umieszczona w ołtarzu głównym, wybudowanym w stylu neobarokowym w 1870 roku[2].

Pierwszy, drewniany kościół powstał w tym miejscu w 1432 r. Pierwszą wzmiankę historyczną znajdujemy w dokumencie księcia raciborskiego Wacława z 1445roku. Legenda podaje, że w miejscu, gdzie stoi dziś kościół, rozciągały się dawniej pola, a wśród nich rósł samotnie dąb.
Grasujące wówczas grupy husyckie napadały ta na mieszczanina, który pełnił wartę mu wylotu bramy opawskiej i kiedy nieopatrznie zasnął pod wielkim dębem, został pojmany i skrępowany. Husyci chcieli go powiesić na drzewie, ale uciekli w popłochu, gdy ukazała się im Matka Boża oraz rycerz anielski. W dowód wdzięczności Matce Bożej za cudowne ocalenie, przysiągł odbyć pielgrzymkę do Częstochowy. Stamtąd przywiózł kopię obrazu Jasnogórskiego i zawiesił na dębie, w miejscu uratowania. Obraz rychło zasłynął cudami. Legenda utrzymuje, że kościół postanowiono wznieść na pobliskim wzgórzu, jednak za każdym razem zwieziony tam budulec, usuwał się nocą na równię pod dębem.

powrót

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Matki_Bo%C5%BCej_w_Raciborzu
https://mb-raciborz.pl/historia-sanktuarium-matki-bozej/